عروس تفلون
سرآشپز رنجبر

مواد لازم :

دو کیلو گوشت گوسفند دوبار چرخ کرده

نصف پیمانه برنچ پخته و چرخ شده

نصف پیمانه لپه پخته و چرخ شده

دو عدد تخم مرغ

یک چهارم پیاز رنده شده

نمک و فلفل و ادویه

گلسرخ خشک - آویشن خشک - مرزه خشک رویهم یک قاشق چای خوری

ادویه خورشی یک قاشق چای خوری

2 قاشق آرد نخود چی

تره تازه خرد شده یک پیمانه

رب گوجه فرنگی دو قاشق غذاخوری

آلو و زردآلو و زرشک و گردو برای داخل شکم بلدرچین

دو عدد بلدرچین پا ک کرده و تمیز

پیاز داغ عسلی نصف پیمانه

زغفران دم کرده دو قاشق غذاخوری

طرز تهیه :

بلدرچین را از قبل تمیز کرده و داخل شکم آن را نمک و فلفل مالیده و در صورت تمایل به پوست آن کمی زعفران دم کرده بمالید و کمی در روغن تفت دهید و با مواد بالا : گردو و آلو وزردآلو قیسی و زرشک و پیاز داغ پر کنید .

گوشت را با دستگاه غذاساز یا گوشتکوب برقی ورز دهید تا کاملا چسبندگی پیدا کند . به آن نمک و فلفل و ادویه جات و سبز خشک و لپه وپیاز داغ و برنج چرخ شده را اضافه کرده ومجددا ورز دهید .

بافت گوشت باید کش بیاد . مقداری سبزی خشک و تره داخل پیاز داغ بریزید و سپس کمی آب داخلش ریخته و رب گوجه و ادویه جات را اضافه کنید تا رنگ پس بدهد .

حالا گوشت را دو قسمت کرده و میان هر کدام یک بلدرچین گذاشته و با دست گرد کنید تا بسته شود . در حین کار و پس از اتمام با دست خیس روی کوفته بکشید تا درزهایش بسته شود 

وقتی مطمئن شدید که درز آن بسته شده , آرام داخل قابلمه سرامیکی عروس تفلون بگذارید .

نباید در حال جوش باشد . حرارت ملایم باشد. از آب داغ داخل قابلمه سرامیکی عروس تفلون روی کوفته بریزید تا روی کوفته همراه با زیر آن گرم شود . اینکار باعث میشود تا ترک نخورد .اگر صبر کنید یک طرف بپزد  طرف دیگر ترک میخورد .

 

نکته : اگر گوشت و مواد با دستگاه خوب ورز داده شده باشد امکان ترک خوردن آن نیست . حدود یکساعت با حرارت ملایم بپزد . آب کوفته را مانند آبگوشت با نان خرد شده سرو کنید . هنگام سرو کمی دارچین و تره خرد شده روی آن بپاشید .تمام حقوق این سایت متعلق به صنایع تولیدی عروس می باشد.

طراحی و اجرا: گروه طراحی راوک کلیک